وخامت بحران سرمایه‌داری در سال ۲۰۰۸ به همه‌گان نشان داد که بحران در این سیستم ساختاری است. جنبش جهانی "تسخیر وال‌استریت" به‌همه‌گان نشان داد که اکثریت قاطع مردم در کره‌ی زمین این سیستم اجتماعی ـ اقتصادی را نمی‌خواهند و به ‌دنبال بدیلی برای این سیستم غیرانسانی و ضد طبیعت هستند. از تونس تا لوس‌آنجلس، از مادرید تا آتن، از استانبول تا سائوپولو و قاهره و ده‌ها شهر دیگر در سرتاسر جهان، صدها میلیون نفر در تظاهرات و خیابان‌ها و درگیری با پلیس و نهادهای حاکمیت سرمایه‌داری نشان دادند که برای تغییرات ریشه‌ای در وضیعت موجود هیچ امیدی به انتخابات پارلمانی، احزاب سیاسی و اتحادیه‌های کارگری ندارند. آنان منتظر انتخابات بعدی نشدند، مشکلات نان و ترس‌شان را به نماینده‌ی حزب و اتحادیه‌ی محل کارشان و شعبه‌ی اداره‌ی کاریابی رجوع ندادند. با تمام تنوع جنسیتی و شغلی و صنفی و رنگی و زبانی‌شان به خیابان‌ها و میادین آمدند تا جواب به دو چالش عمیقا انسانی‌شان در مورد "بدیل نظام سرمایه‌داری" و "چگونگی تشکل و مبارزه برای رسیدن به نظامی شایسته‌ی انسان و طبیعت" را بدهند و بپرسند.

این جنبش جوان در موج اول یورش خود به سرمایه‌داری جهانی نتوانسته پاسخ‌های عملی موفق به این سوالات بدهد. چادرهای‌شان را سرمایه‌داران برچیدند، زمین‌های زیر چادرهای‌شان را ملک خصوصی اعلام نمودند، فعالان جوان‌شان را دستگیر کردند و به چشم یاران هشتاد ساله این جنبش گاز فلفل پاشیدند.

این جنبش زنده است و پیش خواهد رفت. چون زمینه‌ی خیزش چندباره‌ی این جنبش، یعنی سلطه‌ی نظام بردگی مزدی و تولید برای سود، از بین نرفته است. خیزش شگفت‌انگیز مردم و کارگران در ترکیه و برزیل گواه این حکم است. تمام طبقه‌ی کارگر جهانی، تمام فعالان آینده‌ نگر و امیدوار این طبقه تلاش خواهند کرد تا با نقد گذشته، پاسخ‌گوئی به این سوالات اساسی جنبش "تسخیر وال‌استریت" را غنی و کار آمد کنند.

مانیفست کندو ماحصل تلاش تعداد کمی از فعالان جنبش ضد سرمایه‌داری برای پاسخ به دو سوال اساسی‌ای است که بحران ساختاری نظام سرمایه‌داری و جنبش "تسخیر وال‌استریت" در مقابل همه‌گان قرار داده است.

سایت "مانیفست کندو" تلاش خواهد کرد تا با طرح نظرات مخالف و موافق در مورد مانیفست پیشنهادی سهمی کوچک در جنبش جهانی ضدسرمایه‌داری ادا کند.

سایت "مانیفست کندو" ادعای سازمان‌گری ندارد، اما تلاش خواهد کرد تا با انعکاس تجارب منفی و مثبت فعالان جنبش ضد سرمایه‌داری تاکنونی برای پیشرفت این جنبش ادای سهم کند.

نظریات انتقادی ـ تکمیلی و تجربیات مثبت و منفی خود را در مورد مانیفست کندو و در مورد جنبش جهانی "تسخیر وال‌استریت" را برای این سایت بفرستید تا سریع‌تر و بهتر پیش رویم.

سایت "کندو" از درج مقالات و عکس و فیلم‌های توهین‌آمیز و بی‌ربط به سوژه‌ی این سایت اجتناب خواهد کرد.

تماس با سایت کندو:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.